2009 m. kovo 9 d., pirmadienis

kokie tie ikimokyklinukai

.. "DIDŽIAUSIOS BĖDOS – MAŽIAUSIŲJŲ (2009, Nr. 10)

Šiandien aišku, kad ekonomikos nuosmukis Lietuvoje bus gilesnis nei anksčiau manyta. Apklausos rodo, kad šviesą ekonomikos tunelio gale žmonės tikisi išvysti tik po kelerių metų. Tačiau mažiausius Lietuvos piliečius ugdanti švietimo sistemos dalis jau dabar reikalauja radikalių permainų. Kokių?


<...> Ikimokyklinio ugdymo organizavimas ir finansavimas yra savarankiška savivaldybių funkcija, ir visas problemas, susijusias su ikimokyklinio ugdymo sistemos formavimu, savivaldybės sprendžia pačios. Nors savivaldybių vadovai pabrėžia, kad dabartiniam ikimokykliniam ugdymui lėšų nepakanka, tačiau ką nors iš esmės keisti vis nesiryžta. Pasak L.Milašauskienės, sostinės vaikų darželių direktorių padėtis nėra pavydėtina. Jos tampa be kaltės kaltos už tai, kad jų įstaigos yra perpildytos ir negali patenkinti vaikais besirūpinančių tėvų poreikių. „Esame kaltinamos kyšių ėmimu ir kitomis nuodėmėmis, - sako naujoji LIUĮVA prezidentė. - O juk tėvų paramos prašome ne sau, ne rankinukams ar edukacinių kelionių kelialapiams įsigyti, - už paramos lėšas dažniausiai perkame dažus įstaigų sienoms dažyti.“

L.Milašauskienė pripažįsta, kad sovietinius laikus primenantis ikimokyklinio ugdymo paslaugų deficitas ypač būdingas sostinei. Mat Vilniuje, kitaip negu kituose miestuose, sparčiai didėja gyventojų, o kartu ir vaikų skaičius.


Deficitas, kaip žinia, vienas nevaikšto - jį lydi kiti atgrasūs reiškiniai. „Paskambino ponia iš vienos ministerijos ir prašydama, kad jos atžalą priimčiau nepaisydama vaikų skaičiaus grupėje, pažadėjo pasirūpinti, jog mums būtų paskirtos naujos kėdės - pasakoja L.Milašauskienė. – Ji turbūt galvoja, kad toks veikimo būdas dar gali būti rezultatyvus.“


LIUĮVA prezidentė įsitikinusi, kad spaudžiant ir kaltinant vaikų darželių vadoves jokios ikimokyklinio ugdymo organizavimo ir finansavimo problemos nebus išspręstos. Anot L.Milašauskienės, būtų daug lengviau patenkinti įvairius ikimokyklinio ugdymo paslaugų poreikius, jei į šią sritį valdžia įsileistų daugiau privačios iniciatyvos, ją remtų ir padėtų. Ypač sostinėje. „Vilniuje privačios ikimokyklinio ugdymo paslaugos pirmiausia reikalingos tam, kad dirbantys tėvai turėtų kur palikti savo vaikus, - sako L.Milašauskienė. – Padėtis, kai į vieną vietą vaikų darželyje pretenduoja po 3-4 vaikus, reikalauja labai rimtų sprendimų.“ LIUĮVA prezidentės nuomone, naujų ikimokyklinio ugdymo įstaigų steigimąsi turėtų paskatinti ir paprastesnės tokių įstaigų veiklos higieninės normos.


„Privačių ikimokyklinio ugdymo paslaugų atsiradimas manęs visai negąsdina, - sako L.Milašauskienė. – Ypač jei tokios veiklos imsis ikimokyklinį ugdymą išmanantys žmonės, o valdžia jiems padės.“


Visas apžvalgininko Vytauto STRAZDO straipsnis – „Dialoge“.
"...

[foto: dialogas.com]

Komentarų nėra: